Hledáte to správné zábradlí?

Nejednou mu nevěnujeme žádnou zvláštní pozornost. Jednak proto, že ho bereme už jako samozřejmost, jednak proto, že je obvykle docela obyčejné a natolik tuctové, že si ani nezaslouží, aby se mu nějaká větší pozornost věnovala. Ale navzdory tomu je rozhodně důležité, sehrává svoji úlohu, kterou určitě nemůžeme podceňovat.

O čem že je řeč? O zábradlí.

točité schody

Na zábradlí dnes narazíme v přeneseném a někdy i nepřeneseném smyslu slova leckde. Může být a vesměs i je prakticky kdekoliv, kde je třeba nějak zabránit pádu z výšky nebo dejme tomu vstupu do vozovky nebo někam jinam, kam to není žádoucí. Zábradlí jako by signalizovalo, že až k němu můžeme, za něj už ale ne, a do jisté míry toto nejen signalizuje, ale brání nám v překročení oné pomyslné hranice.

Zábradlí tedy potkáváme leckde. V interiérech, tedy uvnitř nějakých budov, stejně jako v exteriérech, tedy venku. Slouží nám, a to bez ohledu na to, jak vypadají. A vypadat mohou různě.

K dispozici už jsou dnes zábradlí se dřevěnou, kovanou či skleněnou výplní, mohou být mosazná, nerezová, ocelová s povrchovou úpravou…

schody v domě

Když lemuje zábradlí schodiště https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-32-zabradli, slouží nám k tomu, abychom se o něj v případě potřeby mohli opřít. Ale nemusí tomu být nezbytně tak. Může nám dávat i pouhou jistotu, že neučiníme z jakéhokoliv důvodu krok do prázdna, že budeme našlapovat jenom tam, kam máme. A to je logicky něco, za co můžeme být jakémukoliv zábradlí bez rozdílu vděčni. Protože jak zle by mohlo skončit, kdybychom třeba i jenom jednou jedinkrát zavrávorali kdesi na schodech vy vyšším podlaží!

A když už si nějaké zábradlí pořizujeme, asi bychom neměli spouštět ze zřetele i estetickou stránku věci. A měli bychom si vybrat takové, které nejen splní svoji základní funkci, ale také dobře vypadá. Protože si ho obvykle pořizujeme na dlouho, a kdo by se koukal celou věčnost na něco, co se mu nelíbí, že?