Rubriky
Vzdělání

Jak se učit s dítětem. Je to důležité?

Děti se do určitého věku neumí učit samy a potřebují pomoc dospělého – rodiče, který jim s tím pomůže. Samy rozhodně úkol neudělají, a proto je potřeba se jim věnovat, aby právě i měly dobré známky ve škole a my bychom na ně mohli být hrdí. Bez toho to nejde, bez pomoci rodiče děti ani nebudou mít dobré známky, pak se nedivme, že jim to nejde, pokud to s nimi neprocvičujeme a nepomáháme jim s úkoly. Samozřejmě pomoci s úkolem opravdu neznamená udělat celý úkol za dítě ať mám klid, to vyjde úplně nastejno jako nepomoct a neudělat ho vůbec.

učení

Nejlepší řešení je si k tomu s dítětem sednout a zkrátka pomalu procházet jednotlivá cvičení tak, aby vše dítě pochopilo a zorientovalo se ve všem hravě. Na dítě nesmíte tlačit, je třeba vše s trpělivostí vysvětlit, věřte nám. Poznáte to i na výsledcích, které bude mít záhy ve škole, budou mnohem lepší a vy i vaše dítě budete spokojenější. Váš správný přístup je klíčem k úspěchu vašeho dítěte, na to nesmíte nikdy v životě zapomenout. Jakmile budete trpěliví a budete chtít opravdu vaše dítě něco naučit, budete dělat úkol s ním, nebo případně vysvětlíte nesrovnalosti, půjde to poznat a třeba se i vy, nejen vaše dítě, něco nového naučíte. Nevzdělává se jen vaše dítě, ale s ním i vy, a to hlavně v tom, jak se učit s dítětem.

děti

Kromě domácích úkolů je důležité i probírat to, co se dítě naposledy ve škole naučilo. Tedy otevřít si jednotlivě každou učebnici z každého předmětu a vyzkoušet dítě, co si zapamatovalo. Také je nejlepší to dělat formou příběhu, dítě vám bude vyprávět, co v dané učebnici ve škole dělali a vy se můžete případně dítěte doptávat, pokud byste chtěli znát podrobnosti. Dítě se tak bude učit, a navíc bude zapojovat svou paměť a snažit se si vzpomenout na to, co ve škole tedy vlastně dělalo. Touto zábavnou formou docílíte opakování a toho, že v budoucnu nebude dítě líné si látku ze školy opakovat.

Rubriky
Vzdělání

Do kurzů se můžete přihlásit v každém věku – Začněte studovat a naučte se něco nového!

Děti odešly z domova nebo jste se právě dostali do důchodového věku? Nevíte, co s volným časem a plánujete, že se ještě něco naučíte? Zkuste kurzy! 

Do kurzů se můžete přihlásit v každém věku – Začněte studovat a naučte se něco nového! 

S nejrůznějšími kurzy se v poslední době roztrhl pytel. Dnes postačí chvilka času a trpělivosti a můžete se vzdělávat i v oboru, který vám není blízký, ale vždycky vás jen zajímal. Toužíte po změně a chcete se učit, i když už vám není dvacet? Kurzy můžete absolvovat v jakémkoliv věku, třeba i v tom důchodovém. Podle čeho si vhodný kurz vybrat a je lepší jej navštěvovat osobně nebo si dát lekce online? Učíme se přece celý život, tak směle do toho. 

vzdělávací kurz

Kurzy pro každého 

Máte moc času a touhu učit se? Pak se přihlaste do kurzu, kde se můžete nejen něco nového naučit, můžete ale poznat i nové lidi, zabavíte se a ještě si navíc budete připadat zase jako za mlada ve škole. Dnes jsou populární kurzy nejen rekvalifikační, které vás mohou vyšvihnout nahoru v kariérním žebříčku, ale kurzy jsou určeny i pro starší lidi, třeba pro ty, kteří již jsou v důchodovém věku. Není snad žádné odvětví, ve kterém by se nenašel nějaký smysluplný a přístupný kurz. Vhodné jsou kurzy pro mladé lidi po škole, pro maminky na mateřské, pro ty, kteří chtějí jít dál ve svém oboru ale i pro lidi, kteří mají hodně času a potřebují se zabavit. Třeba pro lidi v důchodovém věku jsou dnes obzvláště oblíbené počítačové kurzy. Půjdete do toho? 

Vybírejte dobře!

Pokud si chcete udělat kurz jen tak pro radost a děláte to čistě pro sebe, nepotřebujete samozřejmě ani žádný certifikát a asi vám ani nepůjde o prestiž kurzu. Děláte to přece jen pro zábavu a pro svou vlastní potřebu. Pokud ale chcete kurz využít do budoucna v zaměstnání nebo se jím chcete dále prezentovat, měli byste vybírat kurzy nejlépe akreditované a takové, které vám zaručí, že na konci získáte v daném oboru či v daném tématu osvědčení, tedy budete mít závěrečné zkoušky a za ty obdržíte certifikát. Dnes můžete kvalitní kurz absolvovat i online, takže pokud si vyberete kurz pořádaný daleko od vašeho bydliště, nemusí vás to příliš trápit. 

online kurz

Po úspěšném dokončení kurzu si můžete svůj úspěch zaznamenat do životopisu a následně budete mít mnohem větší šanci, že se uplatníte na trhu práce a v oboru, který chcete skutečně dělat. Třeba vás právě tohle vyšvihne na místo, o kterém jste vždy snili. 

Rubriky
Vzdělání

Kam se vytratila touha po vědění?

Kam se poděla škola hrou Jana Ámose Komenského? Čeští žáci stále méně tráví rádi čas ve škole. Výuka většinou probíhá monologem učitele, žáci mají minimální prostor k diskuzím, pokusům nebo prezentacím. Děti v první třídě touží po vzdělání, jsou absolutně soustředí na svou činnost, fascinují je i ty nejmenší objevy na které přijdou sami. Všechno je zajímá, jsou zvědavé a všechno chtějí vědět.
geometrie a matematika na tabuli
O rok později většinou když mluvíte s žákem druhé třídy a ptáte se ho, jak bylo ve škole, tak z nich nečiší žádné nadšení, nechtějí se s vámi podělit o nové informace, protože to je už pro ně nuda, baví je maximálně tělocvik, přestávky a už se nemůžou dočkat až budou prázdniny, aby mohli opět přirozeně objevovat Svět a ne jen poslouchat několik hodin učitele u tabule, který jim nudným hlasem sděluje informace, které děti nezajímají, nebo jim tolik nerozumí a nejsou schopni se pro ně nadchnout. Kam se vytratila jejich bezedná žízeň po vědění? Je to věkem? Povinnostmi? Nebo opravdu špatně postavou politikou dnešního školství?

Herec Jaroslav Dušek v jedné ze svých her situaci ve školství krásně vystihl: „povinná školní docházka – o vzdělání ani slovo“

Posíláme své děti teda do školy jen proto, že je to povinné? Dokud budou domů nosit uspokojivé známky nebude nás zajímat, jestli se opravdu něco naučily? Jak si potom, ale má dítě vybrat zaměstnání, které ho bude bavit? Ve většině případů si vybere to nejmenší zlo, předmět, který mu jde nejlépe, má v něm dobré známky aniž by se příliš snažil, ale bude ho to opravdu bavit a naplňovat? Nebo po pár letech, když už bude mít školu za sebou, zjistí že ho vášnivě zajímá něco úplně jiného, ale měl tu smůlu, že měl zrovna na tenhle předmět nepříjemnou učitelku, která jeho zájem dokonale utlumila.
malování pastelkami

Když hovoříte se studenty i kantory o překonávaní těchto překážek a chcete něco změnit, zjistíte, že je to začarovaný kruh. Studenti hází vinu na kantory, že mluví moc nudně, a profesoři jsou naopak naštvaní, že žáky dostatečně výuka nezajímá. Ale někdo musí udělat první krok, bude to lepší pro studenty a samozřejmě také pro kantory.