Rubriky
Dům a byt

Malý nebo velký?

Pokud se dnešní mladí manželé rozhodují o stavbě rodinného domku, jen málokdy uvažují, že by postavili domek tzv. vícegenerační. Takto se stavěly domky v minulém století, kdy bylo běžné, že mladí novomanželé zůstali bydlet v domku některých z rodičů. Bydlení ve vícegeneračním domě má svém plusy, ale pochopitelně své mínusy. Ideální je, pokud přijde do rodiny dítě a tak na péči o něj je více rukou.

bungalov

Babička s dědečkem budou mít vnoučata u sebe a tím pádem je jednodušší pro rodiče mít volné odpoledne. Mínusem ale může být, pokud se prarodiče budou plést do výchovy a prosazovat své názory. Také pokud nebudou mít mladí striktně oddělené soukromí, může být nestálá přítomnost prarodičů, kteří budou chodit často na nečekané a nezvané návštěvy velký problém. Nikdo nechce mít za zády neustále své rodiče, natož pak tchýni nebo tchána. Postavit si vlastní rodinný domek je proto většinou už záležitostí jen mladého páru a domek si plánují jen dle svých potřeb a potřeb svých malých dětí. Nepředpokládá se, že až jednou vyrostou, nastěhují si do domu svého nového partnera.

bungalov

Domek pro tří nebo čtyř-člennou rodinu nemusí být nijak velký, často stačí i tří nebo čtyřpokojový domek. A chce-li rodina ušetřit jak na nákladech na stavbu, tak i později na energiích, měli by zvážit stavbu domku, tzv. bungalov. Bungalov 3+1 Enerdomy, který si můžete nechat postavit od firmy Enerdomy, bude dostatečně prostorný i pro rodinu se dvěma dětmi, přitom nebude náročný na energie, budete mít jistotu, že vám finance za bydlení nepřerostou jednoho dne přes hlavu. Bungalov má i další výhodu, kterou oceníte ve vyšším věku, protože bungalov nemá schody do patra. Nejen, že vy ve stáří nebudete muset po schodech, ale také vaše malé děti nebudou vystaveni pádu se schodů v jejich batolecím věku. Chcete stavět rodinný domek? Nebudujte palác, ale příjemné útulné bydlení.

Rubriky
Dům a byt

Problémy vznikají snadno

Potřebujete peníze? To je naivní otázka, že? Kdo by je nepotřeboval? Všichni je potřebujeme, a když na to přijde, platí obvykle i to, že jich chceme mít co nejvíce, ba že jich nejednou nemáme nikdy dost. A tak se dnes a denně snažíme, seč nám naše síly stačí, abychom si dostatečný přísun peněz zajistili. Čímž si současně zajišťujeme možnost utrácet a kupovat si tak všechno, co nám jenom přijde na mysl, od naprosto nezbytných záležitostí až po něco, co lze postrádat, ale přesto to chceme mít.

Každý, kdo je toho schopen, prostě usiluje o to, aby si na svoji existenci vydělal. Jenže vyjde to všem a za všech okolností? Jak si můžeme na mnoha konkrétních případech ukázat, není tomu tak. Mnozí lidé si nevydělávají dost ani navzdory tomu, že se o to maximálně snaží, a i ty v tomto ohledu šťastnější mohou zaskočit neplánované výdaje, které dokážou nadělat v rodinném rozpočtu pěknou paseku.

pár centů

A tak se musíme smířit s tím, že lidé prostě někdy nemají dost svých vlastních peněz. A aby zvládli momentální obtíže, musí vzít často zavděk půjčkou. Protože půjčením si určité sumy se dá vypořádat se stávajícími potížemi.

Jenže nikdo nemá jistotu, že v nouzi najde přítele v kterékoliv finanční instituci. Zejména banky mají zájem pouze o dostatečně bonitní klienty, požadují po zájemcích o půjčku nejednu přednost a kvalitu, a s těmi, kdo neodpovídají takovým představám, se rychle rozloučí.

eura a dolary

Ale existuje i hypotéka bez dokládání příjmů, a tedy i možnost půjčit si určená těm, kteří zdaleka tak dokonalými žadateli nejsou. U této hypotéky od nebankovní společnosti se totiž tolik nehledí na to, kolik si žadatel vydělává, bez povšimnutí se dají přejít i nějaké ty záznamy v registrech dlužníků a další nepříjemné okolnosti. Hlavní je, zda žadatel dokáže zaručit řádné splácení zástavou své nemovitosti. A protože často nějakou nemovitost vlastníme, často tu i uspějeme.

Rubriky
Dům a byt

Mobilní dřevostavba – levná varianta bydlení

Současná doba je těžká. Platy nejsou příliš vysoké a ceny nemovitostí se vyšplhaly opravdu hodně vysoko. Navíc řada rodičů nemohla svým dětem našetřit ani nic do startu života. Pro mladé páry je tedy velmi obtížné osamostatni se od rodičů a začít vlastní život – a v ideálním případě bez velkých dluhů. Pokud tato popsaná situace je přímo ta vaše, máme pro vás jedno skvělé řešení, jak můžete na vlastní bydlení dosáhnout i pokud nevyděláváte desetitisíce měsíčně!

Slyšeli jste již někdy o mobilheimu? Mobilní dřevostavba splní velmi dobře svůj účel. Je plně obyvatelná po celý rok a má plně funkční rozvody – odpadu, vody i elektrického proudu. Není problém se tak přímo nastěhovat a používat koupelnu.

dům u jezera

Obrovskou výhodou oproti klasickým zděným domům je i fakt, že tento typ staveb nemusí být postaven na stavebním pozemku – což znamená další velká finanční úspora! Klasická orná půda má mnohem menší cenu, a pokud v blízkosti takového pozemku máte přípojku na elektriku a vodu, není problém tuto mobilní dřevostavbu postavit právě sem!

Navíc k této stavbě nepotřebujete ani stavební povolení! Ušetříte tak nejen další finanční prostředky, ale i spoustu času, který byste strávili obcházením po úřadech a vyřizovali nejrůznější povolení. Zkrátka jedná se o ideální a kvalitní možnost bydlení!

dům u lesa

Velkou výhodou je i fakt, že domy jsou montované již ve výrobě a k vám na pozemek je přivezena již hotová stavba. Nemusíte tak ztrácet čas žádnou stavbou. Nový dům si stačí vybrat ze speciálního katalogu, zaplatit a téměř okamžitě se můžete nastěhovat! Zkrátka je to prostě tak úžasné, jak to zní. A co víc? K dostání je celá řada variant – jak co do počtu metrů čtverečních, tak co do dispozičního rozložení. Na výběr máte z malých domků pro jednoho, tak z celé velké stavby rodinného domu – a to vše již do jednoho milionu Korun!

Rubriky
Dům a byt

Vhodné bydlení skoro pro každého

Koupit si v dnešní době vlastní byt není vůbec jednoduché. A to nejen po finanční stránce. Byty prostě nejsou. Co však k mání je, to je alternativní bydlení.

Vhodné bydlení skoro pro každého

Pořídit si v současnosti byt nemusí být tak snadné jako v letech minulých. Jednak byty prostě obecně nejsou a když už na nějaký pěkný natrefíte, buďte si jisti, že za něj dáte opravdu solidní peníze. Donedávna standardní dvou pokojové byty dnes mohou stát i několik milionů. A to nejen v Praze, ale prakticky kdekoliv v České republice. Tedy snad až na vyloučené lokality, kde pořád je bydlení ještě poměrně levné. Tam ale nikdo soudný bydlet samozřejmě nechce. Pokud tedy nemáte peněz nazbyt a do hypotéky, kterou pak budete splácet půlku života se vám nechce, budete se muset poohlédnout po něčem jiném.

Cedule s klíčem

Jako první se nabízí bydlení v podnájmu. To má sice své výhody, ale mnohem více negativ. Hlavními nevýhodami je hlavně cena podnájmu a samozřejmě také nejistota. Nikdo vás samozřejmě dnes již nevyhodí ze dne na den na ulici, ale termíny na vystěhování jsou často i tak docela přísné, zvláště při nedostatku jiných možností. Pak jsou tady ještě mobilní dřevěné domy, které sice nemusí být pro každého, ale alespoň po stránce ceny jsou docela zajímavé.

Nejednoho příjemně překvapí

Když se řekne mobilní dům, valná většina lidí si okamžitě s tímto druhem obydlí spojí maringotky, ve kterých žili cirkusáci, tedy nic moc. Některé předešlé verze mohou svými charakteristikami obytné přívěsy skutečně připomínat, ale pokud sáhnete po některém z nejnovějších modelů určených pro rodinu, dostanete prakticky plnohodnotné bydlení, které by vás v ničem zásadním nemělo zklamat. Za ty peníze se tato koupě většinou vyplatí.

Sladký domov

Ohláška

Zajímavostí, ale příjemnou, je fakt, že mobilní domy nejsou u nás zařazeny jako právoplatné nemovitosti, se kterými je spousta papírování. Když to trochu přeženeme, v podstatě jsou brány jako sofistikovanější psí boudy a z toho plyne jedna podstatná výhoda – nemusíte kvůli jejich koupi neustále běhat po úřadech. Prostě jen provedete ohlášku a máte to vyřízené.

Rubriky
Dům a byt

Smog v našem domově

Když se řekne smog, každý z nás si představí znečištěný vzduch, kouř, ošklivý prach a mlhu v ovzduší. Ale uvědomujeme si také, že smog jsme si nastěhovali i do svých domovů?
 
SMOG ELEKTRONICKÝ
Naše domovy jsou přímo zahlceny elektronikou, bez které se však nemůžeme obejít. Měli bychom se ale pokusit eliminovat množství elektrosmogu, které elektrospotřebiče, televize a počítače obklopuje. Řada výzkumů totiž prokazuje, že imunitní systém a fungování celého našeho nervového systému značnou měrou ovlivňuje právě elektromagnetické pole okolo těchto přístrojů.

Zachovejte si tudíž čistou ložnici bez televize, mobilu u hlavy a počítače před postelí. Spotřebiče, které nepoužíváte, nenechávejte zapnuté ani v klidovém režimu a investujte do kaktusů!

Skutečně bylo prokázáno, že tyto rostliny škodlivé záření absorbují, pokud je postavíme do blízkosti elektrospotřebičů.
 
SMOG SVĚTELNÝ
Nedostatek tmy v našich domovech ohrožuje náš spánek. Světelný smog, to jsou všechna veřejná osvětlení, nasvícení různých stavebních objektů či blikání reklamních ploch, jenž neúprosně pronikají do našich ložnic. Víme, jak nepříjemná je taková lampa přímo před naším oknem.

Bráníme se zatahováním žaluzií a rolet.Naše tělo totiž potřebuje tvořit spánkový hormon, abychom se vyhnuli nekvalitnímu a nedostatečnému spánku, který nám může připravit řadu zdravotních problémů.
 
SMOG AKUSTICKÝ
Je stejně závažný a hlavně se proti němu můžeme nejhůře bránit. Přitom hluk škodí nejen našim uším, ale hlavně psychice a naší výkonnosti.
Nejhorší je každodenní zvukový smog, neustálé vrtání a bouchání dělníků pod našimi okny i nad míru hluční sousedé.

Můžeme si stěžovat, pokusit se domluvit, ale to je často marná snaha. Snad jedině investovat do odhlučnění bytu? Je smutné, že ticho začalo být v naší civilizaci stále vzácnější a že moudrost starých Římanů: „Ticho léčí“ už často nerespektují ani naše nemocnice.

Rubriky
Dům a byt

Sedací souprava aneb dominantní element

Před samotným nákupem sedací soupravy je zapotřebí vědět, pro koho bude určená, tj. kolik osob bude sedací soupravu používat. Zde je však důležité počítat nejen členy domácnosti, ale i započítat příbuzné a osoby, které vás častěji navštěvují. Zkrátka brát zřetel při výběru na průměrný počet osob scházející se u vás doma v obývacím pokoji. Tímto si tak i zároveň usnadníte možnosti pro výběr adekvátní sedací soupravy. Můžete tak zjistit, že postačí menší sedací souprava se dvěma křesly či naopak bude ideálním řešením větší sedací souprava.
obývací část
 
Kvalitní materiál je důležitý
 
Design není vše u sedací soupravy. Ani není zárukou, že sedací souprava bude pohodlná a přinášet komfort v rámci používání. Lze se často setkat s výrobky, které na první pohled budí pozornost a vypadají kvalitně. Poutají na sebe pozornost zejména nízkou pořizovací cenou. A právě to je i ukazatelem, že nepůjde o hodnotnou sedací soupravu do vašeho bytu.
 
Mezi nejlepší materiál se řadí masiv a kov. Pokud možno nekupovat konstrukce mající pouze dřevotřísku a vyztužený papír. Jednoduše i takto lze prohlásit, že čím těžší sedací souprava, tím se jedná o kvalitnější výrobek.
 posezení u okna
Varianty sedací soupravy aneb kterou?
 
Oblíbené jsou sedací soupravy v rozestavění 3+2+1, kdy je tak značná variabilita a zároveň i dostatečný prostor pro každého. Vše se zde odvíjí od velikosti obývacího pokoje. Nejen do menších bytů či malého prostoru je ideálním řešením pořízení rohové sedací soupravy.
 
Pokud toužíte po opravdu velké sedací soupravě a disponujete potřebným prostorem, je tak vhodné zvolit sedací soupravu ve tvaru písmene U. Zaručeně bude ozdobou obývacího pokoje v rodinném domě. Značné popularitě se těší rozkládací soupravy, neboť šetří místo, jsou velmi praktické a mnohdy plní účel i coby postel na spaní.
 
Řešení trochu jinak neboli…
 
Velmi dostupná varianta pro řešení je i v podobě zakoupení křesla či lenošky. Jedná se o originální prvek, působí velmi interesantně a vejde se i do malého prostoru. Křeslo se vejde do každé místnosti, je po stránce finanční zcela dostupnou možností. Mnohdy je vskutku poutavou ozdobou interiéru.

Rubriky
Dům a byt

Světlo domova

Světlo ve vašem bytě je velice důležité. Byt by měl být dostatečně prosvětlený, abyste se zde cítili opravdu dobře. Je pravda, že v letních měsících jej příliš nepoužíváme, stmívá se docela pozdě, slunce vysílá dostatečné záření, které nám prosvětlí domov, a stejně většinu času trávíme venku. Potom ale přijde podzim, stmívá se čím dál dříve, dny jsou zachmuřené, mnohdy deštivé. A co teprve zima? Dlouho tma, málo denního světla. Právě kvůli těmto měsícům bychom měli mít dostatečné světlo v bytě.

stolní lampy se stínidlem
Klasické lustry jsou samozřejmostí. V kuchyni a v koupelně jsou vhodné bodové světla, které jsou obvykle intenzivnější. Do dětského pokoje nainstalujte takový lustr, který rozzáří celý pokoj tak, aby si tam děti mohli pěkně hrát. U psacího stolu by samozřejmě nikdy neměla chybět lampička, aby se děti mohli pohodlně učit, a aby si nekazili oči.

lustr s velkými světly
Využíváte v bytě lampičky i mimo pracovní stůl? Pokud ne, zkuste si nějaké pořídit a rozmístěte je po pokoji. K dispozici jsou dnes různé druhy lamp, se stínítky, vysoké stojací, stolní lampičky, dotykové lampy… Možná si říkáte k čemu to. Pokud budete mít lampičky, nedají vám tolik světla jako lustr, ale jestli vyloženě neděláte nějakou práci (nešijete, nepíšete, nepletete…), jen se koukáte na televizi, pak vám stačí pouze přítmí, které působí uklidňujícím dojmem, nedráždí vám tolik oči a bohatě vám stačí.

hořící svíčky
Svíčky umí také vykouzlit úžasnou a romantickou atmosféru v pokoji. Poskytnou vám intimní světlo, které je v některých situacích tak akorát dostačující. Navíc dokážou pokoj krásně provonět, což je také bráno jako pozitivum. A pokud máte krb? No není krásnější představa, než dlouhý zimní večer, venkovní krajina přikrytá sněhovou pokrývkou, praskající oheň v krbu, který vydává nejen světlo, ale také teplo.


Můžete vybírat z různých zdrojů světla. Teď jde pouze o to, zda jste spíše praktičtí, takže vám jde pouze o to, abyste dokázali rozsvítit, nebo můžete být estetičtí, takže chcete, aby to v bytě hezky vypadalo, proto lampy použijete jako dekorace, nebo můžete být romantičtí, a proto využíváte také přítmí lampiček a plápolající světýlka voňavých svíček.

Rubriky
Dům a byt

POHODLÍ DOMOVA NADE VŠE

Také milujete obchody s nábytkem? Já strašně. Kdykoli kolem nějakého jdu, musím dovnitř a jdu se posadit na gauč, nebo křeslo.

Člověk by si měl vyzkoušet, jak se mu bude lenošit. Přece neznamená, že si jdu posedět jen na to, co mi padlo do oka, protože se může stát, že při sezení na gauči, který není úplně to, co hledám, zjistím, že moje tělo s okem, tak říkajíc, nesouhlasí.
kožené sedačky

Proto ráda zkouším. I když zrovna žádný takový nábytek nepotřebuju.

Ale už delší dobu rozvažuji nad sedacím pytlem.

Vyrábějí se v různých velikostech, barvách, materiálech, takže když nad tím přemýšlím, docházím k tomu, že jeden pěkný velký pytel s podnožkou, by se mi hodil.

Je pohodlný a tvarově se přizpůsobí každému, kdo si na něj sedne.

Dokážu si představit, jak na něm lenoším s knížkou v ruce.

Ale vraťme se ke křeslům a gaučům.

Po dlouhém dni si všichni rádi sedneme na přiměřeně měkký, hezky tvarovaný nábytek.

Někdo má raději, když mu končí hned nad rameny, jiný si rád opře hlavu o vyšší opěradlo, dalšímu vyhovuje, když může za sebou vysunout opěrku na svou výšku.
velký jídelní stůl

Milovníci retro stylu si také přijdou na své.

Pohovky napodobující styl 60. let, k tomu stolky, skříňky, vše se dá sehnat.

Také se samozřejmě musíme rozhodnout podle velikosti místnosti. Aby člověk zahleděný do velkých gaučů ve tvaru U ve výsledku neměl v obýváku jenom pohovku, protože se mu tam už vejde jen televize pověšená na zeď.

Ano, teď je hodně v módě vybourat příčky v bytech, aby se prostor zvětšil a velký nábytek měl přiměřený prostor.

Například zmizí zeď mezi obývákem a kuchyní tak, aby sedačka, do původního prostoru nevhodná, se hezky vyjímala v bývalé jídelně a na druhém konci proti ní, stojí, nebo visí velká televize.

I tohle lze považovat za pohodlí. Každý má rád něco jiného.

Vlastně jsem úplně pominula kuchyňské židle. Ano, i na těch hodně záleží. Je důležité, jaký máme pocit, když jíme.

Na módní, ale nepohodlné židli se vrtíme, nevíme jak se uvelebit, až nakonec naštvaně vstaneme a jídlo buď nedojíme, nebo s ním jdeme na gauč.
venkovní křeslo u bazénu

Proto i tady musíme zkoušet, jaký tvar a materiál nám bude vyhovovat.

Vždyť domov je místo, kam se vracíme utahaní z práce, společensky unavení, nebo se těšíme, až si sedneme po náročném výletu. Vždyť není důležité, jestli máme zařízení podle posledních módních trendů, ale my sami se musíme cítit pohodlně a šťastně, když se tam vrátíme.

Rubriky
Dům a byt

Nechte si pomoci

Když se člověk dívá na to, jak stavební dělníci upravují dejme tomu parcelu před zahájením stavby nebo jak kupříkladu připravují podklad pro silnici, dělají výkop a podobně, řekne si nejednou, že na tom přece vůbec nic není. Že stačí pár chlapů s nářadím a je to. Ovšem takto smýšlejí výhradně ti, kdo s takovou prací nemají pražádné zkušenosti, kdo si nikdy na lopatu nesáhli a jejich veškeré zkušenosti pramení jen z toho, že nějaké ty chlapy od lopaty viděli z dálky při jejich počínání.
bagrování na zahradě
Ten, kdo má své zkušenosti, ale dobře ví, že to, co před okamžikem zaznělo, není pravda. Že ani na docela banální povrchové úpravy terénu už dnes nestačí jenom pár těch, kdo se špatně učili a proto skončili u lopaty. O hloubení nějakých těch jam v zemi už ani nemluvě.
K tomu, aby se dnes mohly podobné práce provádět, už totiž dávno krumpáč a lopata nestačí. Dnes už k tomu patří i různorodá stavební technika, kterou jen tak někdo obsluhovat nedokáže.
nabírání materiálu
To, že se neobejdeme bez různých stavebních strojů, je logické. Je třeba odvádět práce většího rozsahu, a to svižným tempem, a to by prostě lidé manuálně nezvládali, ani kdyby se jich na jednom staveništi sešlo dost a dost. Jak dlouho by se jenom obyčejní kopáči mořili s těžkou dřinou, než by zvládli to, co zvládne dejme tomu bagr nebo buldozer během chvíle!
A proto má dnes na zemní práce Praha četné odborníky. Ty, kteří si hravě poradí s kdečím, ať už se jedná o pouhé zarovnávání terénu nebo hloubení děr do země, majících sloužit nějakému konkrétnímu účelu. Profesionálové jsou nezbytní, má-li být vše uděláno rychle a dokonale. Ať už se jedná třeba o výkopy základových pásů, patek, jam a rýh, o nakládání a přesun materiálu, hloubení bazénů, čističek a septiků a podobně.
Takové práce se dnes svěřují odborníkům. Kteří za člověka odvedou ony vlastně nevděčné těžké a složité práce. Jež považuje za snadné skutečně jenom ten, kdo něco podobného nikdy na vlastní kůži neokusil.

Rubriky
Dům a byt

Zděný dům je drahý přežitek

Možná že už jste i vy sami přišli na to, že i když neustále odkládáte peníze na nové bydlení, stále není těch peněz dostatek. A to i za předpokladu, že byste pracovali ve dne i v noci a to nejen přes týden. Bohužel je to velmi smutné, protože ani v tomhle případě nebudete schopni vydělat dostatek ani na obyčejnou chatu, natož na rodinný dům, který bude ještě navíc z cihel, nebo na větší byt ve městě . Co se navíc týká města, tak dokonce i za takovou garsonku mnohdy zaplatíte mraky peněz. Prozatím to tedy nevypadá na lákavé vyhlídky.
tři garáže domu.jpg
Každý nám dá určitě za pravdu v tom, že než abyste se celý život honili a to ještě navíc bez konce za penězi a spláceli vysoké a nekonečné dluhy, je vhodné pořídit si takové bydlení, které bude mít nejen slušné parametry, ale ještě navíc nijak extrémně nezatíží vaši kapsu. Přesně takový je dům mobilní, což je dům, který nemá pevné základy a je možné jej dokonce přestěhovat všude tam, kde zrovna budete chtít být vy. Prostě a jednoduše, ať už budou vaše cíle jakékoliv, vaše bydlení s vámi bude kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co vám k tomu stačí, je malý kousek půdy, na který dokonce nepotřebujete ani stavební povolení. Nezní vám to lákavě? Nám tedy ano.
dům z cihel.jpg
Nejlepší na tom všem je to, že prodej mobilních domů probíhá za velmi příznivé ceny. Dokonce za několik set tisíc můžete mít luxusní bydlení se vším, co je pro život důležité. Může se jednat o manželskou postel, kuchyňský kout, vanu apod.
pohled zepředu domu.jpg
Rozhodně nebudete o nic ošizeni. Navíc výrobce vám dodá vše na klíč a to přesně podle vašich představ a přání.
To nejlepší, co můžete v této chvíli udělat je to, že se zajdete podívat do centra vzorových mobilních domů a vyberete si takové bydlení, které by vám nejvíce vyhovovalo a ještě navíc za pár korun. Takový dům může stát na vašem pozemku klidně do měsíce a vy se do něj můžete okamžitě nastěhovat. Navíc nemusíte mít žádné obavy, protože pokud bude ještě navíc zateplený, můžete v něm přebývat klidně po celý rok.