Dům a byt

Smog v našem domově

Když se řekne smog, každý z nás si představí znečištěný vzduch, kouř, ošklivý prach a mlhu v ovzduší. Ale uvědomujeme si také, že smog jsme si nastěhovali i do svých domovů?
 
SMOG ELEKTRONICKÝ
Naše domovy jsou přímo zahlceny elektronikou, bez které se však nemůžeme obejít. Měli bychom se ale pokusit eliminovat množství elektrosmogu, které elektrospotřebiče, televize a počítače obklopuje. Řada výzkumů totiž prokazuje, že imunitní systém a fungování celého našeho nervového systému značnou měrou ovlivňuje právě elektromagnetické pole okolo těchto přístrojů.

Zachovejte si tudíž čistou ložnici bez televize, mobilu u hlavy a počítače před postelí. Spotřebiče, které nepoužíváte, nenechávejte zapnuté ani v klidovém režimu a investujte do kaktusů!

Skutečně bylo prokázáno, že tyto rostliny škodlivé záření absorbují, pokud je postavíme do blízkosti elektrospotřebičů.
 
SMOG SVĚTELNÝ
Nedostatek tmy v našich domovech ohrožuje náš spánek. Světelný smog, to jsou všechna veřejná osvětlení, nasvícení různých stavebních objektů či blikání reklamních ploch, jenž neúprosně pronikají do našich ložnic. Víme, jak nepříjemná je taková lampa přímo před naším oknem.

Bráníme se zatahováním žaluzií a rolet.Naše tělo totiž potřebuje tvořit spánkový hormon, abychom se vyhnuli nekvalitnímu a nedostatečnému spánku, který nám může připravit řadu zdravotních problémů.
 
SMOG AKUSTICKÝ
Je stejně závažný a hlavně se proti němu můžeme nejhůře bránit. Přitom hluk škodí nejen našim uším, ale hlavně psychice a naší výkonnosti.
Nejhorší je každodenní zvukový smog, neustálé vrtání a bouchání dělníků pod našimi okny i nad míru hluční sousedé.

Můžeme si stěžovat, pokusit se domluvit, ale to je často marná snaha. Snad jedině investovat do odhlučnění bytu? Je smutné, že ticho začalo být v naší civilizaci stále vzácnější a že moudrost starých Římanů: „Ticho léčí“ už často nerespektují ani naše nemocnice.