Rubriky
Dům a byt

Světlo domova

Světlo ve vašem bytě je velice důležité. Byt by měl být dostatečně prosvětlený, abyste se zde cítili opravdu dobře. Je pravda, že v letních měsících jej příliš nepoužíváme, stmívá se docela pozdě, slunce vysílá dostatečné záření, které nám prosvětlí domov, a stejně většinu času trávíme venku. Potom ale přijde podzim, stmívá se čím dál dříve, dny jsou zachmuřené, mnohdy deštivé. A co teprve zima? Dlouho tma, málo denního světla. Právě kvůli těmto měsícům bychom měli mít dostatečné světlo v bytě.

stolní lampy se stínidlem
Klasické lustry jsou samozřejmostí. V kuchyni a v koupelně jsou vhodné bodové světla, které jsou obvykle intenzivnější. Do dětského pokoje nainstalujte takový lustr, který rozzáří celý pokoj tak, aby si tam děti mohli pěkně hrát. U psacího stolu by samozřejmě nikdy neměla chybět lampička, aby se děti mohli pohodlně učit, a aby si nekazili oči.

lustr s velkými světly
Využíváte v bytě lampičky i mimo pracovní stůl? Pokud ne, zkuste si nějaké pořídit a rozmístěte je po pokoji. K dispozici jsou dnes různé druhy lamp, se stínítky, vysoké stojací, stolní lampičky, dotykové lampy… Možná si říkáte k čemu to. Pokud budete mít lampičky, nedají vám tolik světla jako lustr, ale jestli vyloženě neděláte nějakou práci (nešijete, nepíšete, nepletete…), jen se koukáte na televizi, pak vám stačí pouze přítmí, které působí uklidňujícím dojmem, nedráždí vám tolik oči a bohatě vám stačí.

hořící svíčky
Svíčky umí také vykouzlit úžasnou a romantickou atmosféru v pokoji. Poskytnou vám intimní světlo, které je v některých situacích tak akorát dostačující. Navíc dokážou pokoj krásně provonět, což je také bráno jako pozitivum. A pokud máte krb? No není krásnější představa, než dlouhý zimní večer, venkovní krajina přikrytá sněhovou pokrývkou, praskající oheň v krbu, který vydává nejen světlo, ale také teplo.


Můžete vybírat z různých zdrojů světla. Teď jde pouze o to, zda jste spíše praktičtí, takže vám jde pouze o to, abyste dokázali rozsvítit, nebo můžete být estetičtí, takže chcete, aby to v bytě hezky vypadalo, proto lampy použijete jako dekorace, nebo můžete být romantičtí, a proto využíváte také přítmí lampiček a plápolající světýlka voňavých svíček.