Firmy

Podnikat se dá v mnohém, jen mít ten správný motiv a cíl

Pamatuji dobu kolem roku 1989, kdy snad každý chtěl podnikat. Projevit se ve svých zkušenostech a nápadech. Malá města byla plná malých zajímavých obchůdků. Krám s nápisem Ovoce, zelenina zaručeně nabízel ovoce a zeleninu, případně produkty týkající se tohoto sortimentu. V Řeznictví viselo maso různých druhů na háku a ve vitrínách jsme našli masné výrobky. V Suvenýrech zase různé dárečky, které jsme kupovali pro naše rodiče a přátele, když jsme se vraceli z cest.


Něco se změnilo

V podnikání se událo za tu dobu mnoho změn. Těžko říci, zda-li vedly k lepšímu. Hodně podnikatelů skončilo se svojí aktivitou a někteří jí stále rozšiřují, jen aby se udrželi. Takže mě při návštěvě Řeznictví překvapil regál s cukrovinkami a čokoládami, v rohu prodejny zmrzlina a vitrína se zákusky. Zelenina ukrývala ozdoby na hnětýnky, vážené cukrovinky a noviny.
Chápu, že je v dnešní době velmi těžké se udržet na trhu, ale představte si, jak je úsměvné, když na otázku: „Nevíte, kde bych sehnala kremrole?“ odpovíte „Skočte si do řeznictví.“


Supermarket nebo koloniál

Nedávno jsem si vyslechla rozhovor mladé paní, že jezdí na nákupy do většího města. Proč? Je to tam levnější? Spíš než levnější je vše na jednom místě. V dnešní době lidé nemají čas a tak je pohodlnější nakoupit věci v jednom obchodě a v podstatě je jedno za jakou cenu. Vždyť na některé výrobky byla sleva. A tak z malých měst vymizely stánky, malé krámečky a některé výlohy jsou smutné a opuštěné.


Najdou se i poklady

Jeden jsem objevila v poměrně malém městečku. Krásně upravená výloha, nápis Čaj a káva. Napadlo mě, to jsem zvědavá, co tam najdu ještě za poklady. Rozhodla jsem se podívat dovnitř. Byla jsem neuvěřitelně překvapená. Usměvavý, milý pán mě přivítal a slušně se zeptal, zda může něco nabídnout. Regálky byly plné různých čajů a v dózách byly namixované sypané čaje s popisem, co obsahuje a na co je vhodný. Byla jsem unešená. Přístup prodavače byl neskutečný, moc hezky jsme si popovídali. Jeho vlídnost mě překvapila. To se již dnes nevidí.


Změny se musely provést i zde

Doba si vyžádala i zde nějaké úpravy. Nejprve krámek nabízel pouze čaje a bylinné směsi. Později se rozšířil i pro milovníky kávy. A jak jsem se dozvěděla moderní doba má i své moderní způsoby, tak čím dál tím víc lidí nakupuje přes internet. Vznikl e-shop. To musím dát za pravdu, že z pohodlí svého domova je také příjemné vybírat zboží. Ale není nad osobní kontakt. Na tak milého a pracovitého podnikatele, který své zboží nabízí s láskou a úsměvem, dlouho nezapomenu. Škoda, že jich není víc.