Zdraví

Víme, co vám bodne po hmyzím bodnutí

Nikdo z nás určitě nemá rád, když je obětí nějakého otravného hmyzu. Když už ale dojde na to, že vás bodne, je důležité bodnutí nikdy nepodceňovat.
černý ovád
Existují tři typy reakcí na bodnutí:
1.      Normální reakce:projevuje se klasicky otokem nebo zčervenáním.
2.      Rozsáhlejší reakce:větší otok.
3.      Alergická reakce: u každého člověka se projevuje jinak.

Pokud patříte mezi alergiky, nejlepším řešením pro vás bude raději doktor, který ví, co vám doporučit. Pokud ale mezi ně nepatříte, možná vám pomůže těchto pár triků.
Na rychlou úlevu od štípanců pomáhá led. Pokud máte tedy nějakou kostku ledu, přiložte si ji na štípanec a již brzy pocítíte úlevu.
Pokud vás bodnutí svědí, pomáhá, když si postižené místo nasliníte. Je to sice trošku nechutné ale alespoň vás to nebude svědět.
Také pomáhá, když si na štípanec dáte plátek citrónu nebo cibule.
Možná vás překvapí, že taková slupka od banánu umí se štípanci divy. Uleví od bolesti i otoku.

Skvělým pomocníkem je i alkohol. Musíte jej ale aplikovat vnější stranou a ne tou vnitřní. Štípanec vydezinfikuje a vy budete mít klid.
Pokud jste dostali žihadlo, prve postižené místo vydezinfikujte. Žihadlo se snažte odstranit nehtem nebo nožíkem ale opatrně! Ránu pak chlaďte ledem.

Jestliže ale nemáte po ruce led, citrón, cibuli ani nic podobného, pomocníkem pro vás mohou být i některé rostlinky. Například při včelím bodnutí vám pomůže meduňka. Na odhánění komárů vám pomůže levandule nebo heřmánek. Celkově jsou rostlinky velmi dobrým pomocníkem proti těmto neřádům.
Pokud byste se chtěli bránit jakémukoliv bodnutí, existuje pár typů jak na prevenci.
kousnutí komára
Zapamatujte si, že nikdy hmyz nedrážděte tím, že se budete rychle pohybovat. Vyvarujte se velmi barevnému oblečení. Vždy zkontrolujte sklenici, než z ní budete pít. Nechoďte na boso, i když se říká, že je to zdravé. Pokud si tyhle body zapamatujete, alespoň se některým nepříjemným problémům vyvarujete.