Sviťte s rozumem

Dnes už nemůžeme chodit spát, jakmile se zešeří, a naopak nemusíme vstávat hned za úsvitu, abychom stihli všechno, co máme v průběhu toho kterého dne nezbytně stihnout. Prostě žijeme v době, kdy je třeba pracovat i po setmění, nejednou i vysloveně uprostřed noci, a pak je logické, že se to musí dospat ve světlejší části dne. Případně ve světlé části dne pracujeme, ovšem následně celou noc prohýříme, protože i bavit se člověk někdy musí, a diskotéka nebo jiný zábavní podnik bez světel, to si snad ani nelze představit. Nebo lze, ale raději bychom si to ani nepředstavovali.
Nezbývá tedy než konstatovat, že . Bez umělého světla by už náš život nemohl být tím, čím je.
Ovšem není svícení jako svícení. Svítit se dá lecčím. A tím, pro co se rozhodneme, může být leccos. To závisí na mnoha okolnostech.
malé žárovky

Jenom tak namátkou:
a) Nemůžeme se spokojit s mihotavým světlem plamínků svíček, pokud máme mít dostatek světla v rozlehlém sále nebo celé obří tovární hale, a zrovna tak není vhodné svítit obřím lustrem v maličké komůrce či dokonce spižírně. V prvním případě bychom neviděli ani na krok, ve druhém by zase bylo světla tolik, že bychom si zničili oči.

b) Není vhodné používat slabé a už vůbec ne blikající zdroje světla, pokud si při nich máme v úmyslu číst, ve většině případů není vhodné ale ani naopak silné a nepolevující světlo, mířící nám přímo do očí, jak tomu bývá nejednou dejme tomu na pódiích.
křišťálová koule

c) A vhodné rozhodně není ani používání tradičních žárovek nebo jiných energeticky náročných svítidel ve chvíli, kdy máme v úmyslu ušetřit na elektřině nějakou tu korunu nebo lépe hodně korun. Protože v tu chvíli se se zlou potážeme a namísto úspory budeme navrch mrhat i svými hořkými slzami, až uvidíme účet.

Pokud se zastavíme u posledního zmíněného bodu, lze naštěstí ušetřit, a to i tehdy, budeme-li svítit vždy, kdy nám toho bude zapotřebí. Je to možné, pokud člověk šetří na správném místě. Stačí zapomenout na staré žárovky a nahradit je žárovkami moderními a kvalitními, jež spotřebovávají elektřiny daleko méně a zároveň také mnohem déle vydrží.
A navíc si u moderních žárovek můžeme i vybrat, jaký typ světla nám na tom a tom místě nejlépe vyhovuje; třeba i ten nejbližší běžnému dennímu světlu, jaký nám poskytne žárovka led gu10. Ta je navíc i velice odolná a poslouží nám klidně i jako světlo bodové.
A my tak můžeme pracovat klidně i uprostřed noci. Pokud si šéf usmyslí a my nemáme jak se vzepřít. Nebo můžeme klidně celou noc prohýřit, pokud máme šéfa lepšího. Světla na to bude dost a dost.