Sport

Co dělat, když má dítě vážný zájem o nějaký sport

Asi každý bude souhlasit s tím, že vést dítě ke sportování je přínosné. Je to způsob, jak si může kontrolovaně a bezpečně vybít svou energii a navíc ještě něčeho dosáhnout. A je pravdou, že mnoho z nich si najde nějaký, který jej baví. Druhou stránkou věci ovšem je, že mnohým z nich se to brzy znechutí a zanedlouho s ním přestanou. To je samozřejmě velká škoda a rozhodně je dobré se tomu vyhnout. Jakým způsobem bychom ale měli postupovat, aby nás něco takového nepotkalo?

 

box je méně obvyklý

 

V první řadě bychom se měli ujistit, že má pro dané sportovní odvětví předpoklady. Pokud je například malé, je pravděpodobné, že bude mít v basketbalu ztížené podmínky. Proto je dobré jej směrovat k takovému, ve kterém by se mohlo skutečně prosadit.

 

Důležité však je, aby se o daný sport dítě samo zajímalo. Pokud například sleduje v televizi zápasy a aktivně se zajímá o dění v něm, pak jste na správné cestě. Ovšem tady se objevuje první úskalí: dítě brzy zjistí, že začátky nejsou tak vzrušující. Je pravdou, že budování základů není až taková legrace, ovšem pro další postup jsou rozhodně důležité. Co s tím?

 

fotbal je hlavně mezi kluky velmi oblíbený

 

Nejdůležitější je naše podpora. Povzbuzujte jej, připomínejte mu, kam se až může dostat, choďte na jeho zápasy. Většina dětí chce, aby na ně byli rodiče pyšní, a tohle je jeden ze způsobů, jak to může dokázat. Jen mu dejte najevo, že jste na něj hrdí, i když se mu nebude zrovna dařit. Koneckonců, každý z nás má někdy špatný den.

 

Také je dobré s ním sledovat profesionální sportovce. Sedněte si s vaším synkem či dcerkou k televizi a sledujte profesionální utkání. Dítě to velmi povzbudí a připomene mu, jaké jsou vlastně jeho cíle. A to jej namotivuje k dalšímu tréninku, zvláště když bude vědět, že ve vás má podporu. Samozřejmě to pro rodiče nemusí být zrovna snadné, a brzy může být patrné, že z vašeho dítěte žádná hvězda nebude. Mějte však na paměti, že to není důležité. To hlavní je, že se hýbe a zároveň se baví. A to by mělo být naším hlavním cílem.