Životní styl

Minimalismus

Úvahu o životním stylu bychom docela dobře mohli započít větou, kterou pronesl čínský učitel filosofie – „Vlastníte-li více než tři věci, pak věci začnou vlastnitVás.“Myslím, že je v tom mnoho pravdy. Možná si to samé řekli i vyznavači takzvaného minimalistického životní stylu, který se poslední dobou rozmáhá hlavně v Japonsku mezi mladými lidmi. Rozhodli se pohrdnout hmotnými statky a svůj majetek zúžit na co nejmenší množství.

Takový minimalista má většinou jen
                      několik nejpotřebnějších částí oděvu,
                                postel (nejraději multifunkční),
                                           pár věcí osobní potřeby
                                                   a jinak vlastně nic.

A nemohou si vynachválit. Odpadá nakupování, uklízení, a vlastně i strach ze zlodějů. Protože kdo nic nemá, tomu nic neukradnou. Jsou to v podstatě takoví bezdomovci se střechou nad hlavou. Ovšem, oni si způsob svého života vybrali sami. Je pravda, že i mezi těmi zmíněnými bezdomovci bychom našli takové, kteří jsou se svým údělem spokojeni a nic na něm nehodlají měnit. Mnozí ale ke svému mostu přišli jako ten pověstný slepý k houslím.


Prázdným bytem proti úrazům

My se však vrátíme k minimalistům.
Věříte, že Vám tento životní styl může zachránit život?
V zemích, kde bývá často zemětřesení, způsobují padající předměty až polovinu zranění. Prostě, když nic nemáte, nic Vám na hlavu nespadne.

Pokud jste se po přečtení těchto řádek rozhodli skoncovat s maximalismem a nevíte, jak na to, nezoufejte. Můžete si pozvat úklidového specialistu, který Vám vyklidí byt tak, že se nebudete stačit divit, co všechno jste vlastně k životu nepotřebovali. Rozhodně bych ale doporučovala tuto změnu po pečlivé úvaze. V žádném případě není určena pro lidi, kteří mají rádi věci s příběhem. Abyste pak nechytali specialistu za ruku se slovy – „Tohle ne, to mám po babičce.“
        „Tohle také ne, to jsem si přivezl z dovolené.“

Někde jsem četla, že prvním průkopníkem minimalismu byl Steve Jobs. Z toho je patrné, že to nemá co dělat s nedostatkem peněz. Panu Jobsovi bych ale chtěla vzkázat, že je to omyl. Prvním minimalistou byl přeci
                                                    Diogenes.