Rubriky
Finance

Smlouvy telefonních operátorů

Jste spokojeni se svým operátorem?  Stalo se vám, že s vámi operátor jednal až arogantně, nebo změnil podmínky u datových tarifů, které jste vyčerpali a nedokoupili si nová data, tak vás přímo odpojil i od internetu? Pokud se vám toto nebo něco podobného stalo, tak je to změna smlouvy. Operátor vás na tuto situaci musí předem upozornit a dát vám možnost odstoupit od smlouvy.
 
  –  Pamatujte si, že jednostranná změna smlouvy je důvodem, že se můžete ze smluvního vztahu od operátora vyvázat bez sankcí.
 
 –   Víte, že účastnickou smlouvu bez závazku s telefonním operátorem může uzavřít občan v ČR od dovršení 15 letsmlouvu se závazkem  až od 18 let? Pokud uzavírá smlouvu s mobilním operátorem za své nezletilé dítě rodič, nebo zákonný zástupce, toto musí schválit soud. A to z toho důvodu, že se bude nakládat s majetkem nezletilého. Tak by to mělo podle zákona být – protože odpovědnost rodiče za nezletilé dítě zůstává.
 
 Ale v praxi smlouvy mezi nezletilými dětmi  a telefonními operátory jsou trochu jiné. Nezpochybňují, že pokud na telefonním čísle evidované na nezletilé dítě nastane dluh, vymáhají ho po rodičích. Tak by to mělo podle zákona být. Ale je už více kauz, kdy operátoři prostřednictvím exekutora vymáhají dlužné částky i v řádu několika tisíc korun po nezletilém dítěti.

Toto je naprosto v rozporu se zákonem, ale už několik takových případů existuje a samozřejmé se prošetřují, proč nastala tato situace a řeší se.
Platební rozkaz na vymáhání pohledávky  by měl být v těchto situacích pouze s potřebným zkoumáním ze strany soudu a mělo by se počkat na odezvu dlužníka – o tom se jedná. Dluhy za děti do 15 let musí v každém případě platit rodiče nebo zákonní zástupci.
 
Operátor by si měl dát velký pozor na to, aby neuzavíral tak zvané „podezřelé“ smlouvy. Už jen proto, že se mohou vyvarovat neplatičů, mají přístup do registru dlužníků Solus a tím si mohou nezletilého žadatele a jeho zákonného zástupce dobře prověřit.

Operátor by kvůli svému zisku neměl uzavírat smlouvy s velmi zadluženými nebo nemajetnými lidmi, už z toho důvodu, aby se nedostali ještě do větších finančních problémů.  Tito lidé si mohou koupit  sim kartu s kreditem, na který mají finance.
 
Mobilních operátorů máme hodně a všichni chtějí klienty. Proto nabízejí lákavé nabídky, které mohou být pro vás časem nevýhodné.
 
Pamatujte, že
·         od operátora můžete odejít bez sankcí, pokud jakkoliv změní smlouvu – jednostranně
·         operátorovi můžete vypovědět i smlouvu na dobu určitou
·         braňte se reklamací, pokud jste dostali od operátora vyúčtování s pokutou za předčasné ukončení smlouvy, ve které byly změněné podmínky a pokud neuspějete s reklamací, obraťte se na Český telekomunikační úřad