Online

Domácí 3D tisk jako hudba budoucnosti?

Prolomová technologie 3D tisku byla patentována již před více než 30 lety, větší rozmach od něho můžeme však očekávat až nyní. Je to i díky pořizovacím cenám 3D tiskáren nebo vysokých provozních nákladech. Přesto si 3D tisk našel uplatnění v řadě odvětví, jen namátkově lékařství, věda, automobilový průmysl nebo třeba design. Už ale dávno neplatí, že tento vícerozměrný tisk je doménou pouze průmyslových konstruktérů a vývojářů. Ceny 3D tiskáren jsou dnes stále více dostupné. Základní model je dnes možné pořídit již za částku okolo 10 000 korun. Kdy se vyplatí do takové tiskárny investovat?

3D tiskárna

Jak funguje 3D tisk?

3D tiskárny dokáží poměrně snadno vytvářet realistické modely z jejich trojrozměrné digitální verze. K plnohodnotnému používání je zapotřebí ovládat některý z grafických programů, které tvorbu 3D digitálních modelů podporuje. Dnes už ale na internetu existuje i celá řada virtuálních knihoven, kde je možné si již hotové digitální modely zdarma stáhnout či za malý poplatek odkoupit.

3D tisk je vlastně technologie, kdy dochází k vrstvení materiálu na sebe. Tento proces je v konečném výsledku přesným opakem CNC obrábění. Kdy se jeden kus materiálu postupně upravuje až do tížené podoby.

Technologie 3D tisku

Tato průlomová technologie poprvé spatřila světlo světa již v 80. letech 20. století. V současné době má 3D tisk řadu technologií a také pracuje s několika různými materiály.

Vytištěný objekt

Mezi nejčastější a nejvíce dostupnou metodu 3D technologie, patří tisk z pryskyřic (SLA/DLP). Tento druh tisku využívá tvrzení pryskyřic světlem a v posledních letech jeho obliba stále roste. 3D tisk pryskyřice 3d-tiskni.cz nabízí precizní výtisky s ostrými detaily. Tato technologie nachází uplatnění v celé řadě odvětví. Mezi ty nejčastější patří produktový design, automobilový průmysl, zubní lékařství, šperkařství nebo architektura.