Dovolená

Dovolená v obytném voze po Evropě

Dovolená v obytném voze po Evropě

Obytné auto vám nabídne větší variabilitu a pocit svobody při cestování nejen po české republice. Tak proč toho nevyužít a nevydat se za naše hranice? Tak jako je to v mnoha dalších oblastech, tak i cestování na divoko v karavanu po Evropě má své odlišné podmínky v různých zemích. Někde je to dovolené, jinde tolerované a v dalších zemích zakázané. I ty omezení a zákazy mají svá pravidla a výklady. Takže nesmíte třeba na divoko kempovat (používat markýzu, nábytek atd.), ale parkovat a přespat v autě můžete.  V některých zemích, jako je pro příklad Rakousko jsou pravidla odlišná i v rámci jednotlivých krajů. Proto je dobré se před cestou do určité země seznámit blíže s podrobnostmi a vyhnout se tak nepříjemnostem. Lze napsat, že západní země jsou k této formě cestování mnohem vstřícnější, než jak je to v České republice. Proto existuje dost českých karavanistů, kteří většinou při svých výletech míjí vlast a rovnou míří do zahraničí.

motorhome-1206525_1920

      Ideální podmínky pro svého koníčka najdoete hned u našich sousedů v Německu. Německo je karavanistickou velmocí s rozvinutou infrastrukturou pro karavanisty. S menší nadsázkou lze říct, že každá desátá obec v zemi poskytuje zázemí pro karavanisty a ne zřídka zdarma. Máte na výběr dle vašich preferencí a nepřeberných aktivit. Od pobytu v přírodě, přes návštěvu lázní až po městkou turistiku. Prakticky kamkoliv se po Německu vydáte, tak v dané oblasti vždy najdete nabídku STPL a jejich služeb. To, že je opravdu z čeho vybírat, svědčí pravidelně vydávaný katalog STPL Bordatlas. To je užitečný seznam STPL po Evropě, kde si podle země a regionu vyhledáte karavanová stání. Seznam obsahuje základní informace o místě a okolí včetně popisu zázemí. Boardatlas pro Německé země je několikrát obsáhlejší, než je Boardatlas pro zbylé země Evropy.

      To ovšem neznamená, že v ostatních zemích Evropy by nebyl dostatek zázemí pro karavanisty. Například na italských dálnicích je velká část benzínových pump vybavená servisem pro obytná auta. V zemi najdete i bohatou síť STPL, kde můžete vedle potřebného servisu nocovat. Často jsou za symbolický poplatek 5-10 eu a některé i zdarma. Jistě za atraktivnější a lépe vybavené prostředí si můžete připlatit, ale je jen na rozhodnutí cestovatele, jakých služeb bude chtít využít. Některé kempy a to nejen v Itálii, ale i v dalších zemích nabízí vedle klasického kempování takzvané STPL. Leckdy za nižší poplatek než  při tradičním kempování v kempu. Ve Francii, ale i v dalších zemchí tolerují některé společnosti státní přes noc na svých parkovištích. Pro příklad Carrefour, ale i jiné obchodní řetězce. Ne vždy je to pravidlem, ale někdy poskytují i vyhrazené místo.

motorhomes-1206520_1920

      Až na výjimky můžete na divoko procestovat celou Evropu. Vždy je třeba si zmapovat okolí a posoudit vhodnost možného nocování. Jednou z mála zemí, která není moc vhodná na kempování na divoko, je Chorvatsko. Prakticky ho tolerují pouze na dálničních parkovištích, což není dobré místo pro nocování. Jednak pro neustálý ruch od kamiónů a jednak to nepatří mezi moc bezpečná místa pro trávení noci v karavanu. Jste moc na ráně a můžete se stát vítanou kořistí pro různé zloděje. Proto je lepší raději popojet z dálnice a vyhledat si klidnější místo. Což není v Chorvatsku tolerované, ale naopak často postihované. Naopak největší svobodu cestování na divoko zažijete ve Skandinávii, nebo ve východní Evropě.