Rubriky
Produkty

Který typ schodiště je nejlepší

Asi jen málokdo si uvědomuje, že po schodech chodíme prakticky denně. Pro zdravého člověka jsou něčím, co jen málokdy zaregistruje, běžná realita denního života, kterou si prakticky ani neuvědomuje. Není tedy divu, že si jen málokdo všimne, kolik různých typů schodů máme. Které z nich jsou ale ty nejlepší? A proč?

 

Abychom mohli odpovědět, je nutné si nejprve ujasnit kritéria, podle kterých budeme vybírat. Mohou být dvě, a to bezpečnost a pohodlnost, přičemž to první je z pochopitelných důvodů podstatně důležitější.

 

schodiste3

 

Přeci jen, i když to prakticky neregistrujeme, schodiště mohou být poměrně nebezpečná. Stačí jeden špatný krok a už spadneme dolů. Při tom můžeme snadno hlavou narazit o další a způsobit si tak vážná zranění. Přeci jen, pád ze schodů patří k častým příčinám úrazu.

 

Aby se tomu co nejlépe předešlo, bylo zavedeno několik opatření. Tím je například existence zábradlí u každého schodiště. To nám nejen pomáhá s výstupem, ale můžeme se jej i zachytit v případě uklouznutí a zabránit tak svému pádu.

 

schodiste4

 

Dalším prvkem je standardizovaný rozměr jednotlivých schodů. Jejich výška i šířka jsou prakticky stejné, kamkoliv jdete. To pomáhá vytvořit svalovou paměť, takže je pak už vyšlapáváte automaticky. A je to znát. Všimli jste si někdy, že musíte svou chůzi mnohem víc hlídat, když jdete po starých atypických schodech?

 

Tak které jsou tedy nejbezpečnější? Chtělo by se říci, že eskalátory, ale tak tomu není. Ty jsou sice zdaleka nejpohodlnější (koneckonců po nich nemusíte ani chodit), avšak co se bezpečnosti týče, nejsou nijak vysoko. Je až příliš snadné, aby se vám například tkanička nebo kalhoty dostaly mezi dva schody.

 

Co se týče bezpečnosti, nejlépe na tom jsou ty klasické, které najdete prakticky v každé novější budově. Zde mají schodiště standardizované rozměry, stejně jako zábradlí, kterého je možné se držet. Navíc se nezatáčí, takže nemusíte tolik hlídat svůj krok. Není divu, že jsou tak rozšířené.